Search

Medytując, medytuje kobieta czy mężczyzna? Genderowa rozkminka.

Updated: Dec 3, 2020

Gwiazda Umbrella Academy, Juno, X-man i jednego z moich ulubionych filmów Inception, Elliot Page, ujawnia się, jako transgender i queer.Wielki i odważny krok dla Elliota. W swojej comingout-owej wypowiedzi Elliot pisze o ogromnej radości i wdzięczności za wsparcie, jakie do tej pory otrzymał.


Ale też o lęku przed hejtem, szykanowaniem i agresją.

Nawiązuje w wypowiedzi do niepokojących statystyk: 40% transgender osób zalicza próby samobójcze, a wielu jest po prostu mordowanych.Dlaczego o tym piszę?

Przecież miałam zajmować się mindfulness-ami i medytacją, i życzliwością?Gdy w 2018 wróciłam do Polski po kilkunastu latach życia w Szkocji i podróżowaniu po świecie, doznałam dużego szoku.

Przeraził mnie poziom wyparcia i agresji kierowany w stronę osób LGBTQ. Nie mogłam ogarnąć tego, że jest gorzej niż te naście lat temu.


Gdy miałam 21 lat brałam przecież udział w pierwszej paradzie równości w Warszawie.


Pamiętam, byłam pełna radości i dumy widząc przychylnych przechodniów, emerytów machających

z okien.


Miłość do bliźniego, radość z wolności, były smakiem tamtego słonecznego dnia.Gdy wróciłam w 2018, atmosfera była diametralnie inna.

Wręcz przerażająca.Nie mogłam w to uwierzyć, słuchając opowieści młodych, że rodzice wyrzekają się dzieci, bo nie są takie jak „Bóg nakazał”, a raczej kościół, bo czy Bóg stworzyłby kogoś, kogo nie chciałby stworzyć?Zrozumiałam z czasem, że jest to kwestia braku rzetelnej edukacji w temacie, za to królują stereotypy i skróty myślowe.I taki ciemnogród „nie wiem, nie rozumiem, ale moje środowisko się wzdryga, to ja też będę unikać tematu”.

Do czasu… do czasu, kiedy to Twoje dziecko lub ktoś bliski, okazuje się być tym „odmieńcem”. Wtedy zaczyna się dramat Antygony. Kościół, sąsiedzi, opinia społeczna czy miłość do dziecka?Modląc się, modli się kobieta czy mężczyzna?


Medytując, medytuje kobieta czy mężczyzna?

W tych duchowych sferach, twoja płeć zaciera granicę.

Wolność to miłość, a miłość nie ma granic.

Dlatego ten temat jest mi bliski sercu, moją religią jest miłość.


Miłość do siebie i do bliźniego, tego, którego rozumiem i tego, którego ciężko mi zrozumieć.


Chcę was zainspirować do zaprzyjaźnienia się z tematem MIŁOŚCI BEZGRANICZNEJ, poza „lubię, nie lubię”.Dopóki kultywujemy w sobie zasklepiałe preferencje, projektowane na zewnątrz, na innych ludzi, dopóty nie będziemy w stanie zaakceptować

w pełni samych siebie, takimi, jakimi jesteśmy.


Wtedy zawsze coś w nas pozostanie wyparte, schowane w cień wstydu.Jednocześnie warto wiedzieć, że niezależnie od wieku ZAWSZE mamy wybór.Możemy pomóc sobie nawzajem widzieć w drugim człowieku po prostu człowieka, czującą, samoświadomą istotę. Poza kolorem, płcią, orientacją seksualną, czy religią.Każdy ma prawo do szacunku i godnego życia.

Dlatego też w moim opisie bio, na Instagramie @karo_mindfulness mam dodane „wspieram LGBTQ”, i nie chodzi tu o seksualne preferencje, a o praktykę czystej bezgranicznej miłości.

Temat płci i orientacji seksualnej zdaje się być najbardziej piętnowanym tematem, bardziej niż religia czy kolor skóry.A więc na jakimś poziomie zawiera w sobie tę pojemność, by pomieścić i osoby z różnych religii, kultur, koloru, preferencji seksualnej, czy zamożności.Potencjalnie otwiera nas jeszcze głębiej, na bezgraniczną miłość do bliźniego.

A to przecież jest serce i esencja niemalże każdej duchowej ścieżki.

Każdy z nas może kultywować bezgraniczną miłość, np. z medytacją życzliwości Metta.


Co środę, bezpłatnie o 20.00 zapraszam Cię na kojącą, wyciszającą sesję medytacyjną, podczas której praktykujemy właśnie medytację życzliwości MettaWeź udział w środowych sesjach Pauza na Mindfulness, zarejestruj się klikając TUTAJ.Co piątek o 8.00 rano, dołącz do krótkiej porannej medytacji LIVE na moim Instagramie i FB.


Do zobaczenia,

Karo Tashi


77 views0 comments

Recent Posts

See All